بنظر رسیدن ایران تاریخ تاریخی کودتای

بنظر رسیدن: ایران تاریخ تاریخی کودتای آمریکا ایرانی آمریکایی ایرانیان کودتاچیان دولت آمریکا مقامات آمریکا

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی بعد از ۱۱ سال فعلا می‌توانیم سود سهام عدالت را به مردم برسانیم / پوری حسینی

در حالی که شرکت شخصی سازی می‌گوید به ازای یک میلیون تومان سهام عدالت حدودا ۱۵۰ هزار تومان سود پرداخت خواهد شد، مدیر کمیسیون اقتصادی مجلس اعتقاد است که فرمول محا

بعد از ۱۱ سال فعلا می‌توانیم سود سهام عدالت را به مردم برسانیم / پوری حسینی

پوری حسینی : بعد از ۱۱ سال فعلا می توانیم سود سهام عدالت را به مردم برسانیم

عبارات مهم : بازار

در حالی که شرکت شخصی سازی می گوید به ازای یک میلیون تومان سهام عدالت حدودا ۱۵۰ هزار تومان سود پرداخت خواهد شد، مدیر کمیسیون اقتصادی مجلس اعتقاد است که فرمول محاسبه سود سهام عدالتی که شرکت شخصی سازی با آن به این عدد رسیده، نادرست هست.

به گزارش ایسنا، این روزها که عنوان سهام عدالت و توزیع سود آن مطرح است مشمولان این سهام بیش از پیش به اخبار مربوط به آن توجه دارند. مدیر کمیسیون اقتصادی مجلس بارها راجع به سهام عدالت انتقادهایی را مطرح کرده هست. او اعتقاد است که مخالف قانون بعضی شرکت ها را از مجموعه شرکت های سهام عدالت خارج کرده اند که از جمله این شرکت ها شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران است که گفته اند زیان ده بوده است.

بعد از ۱۱ سال فعلا می‌توانیم سود سهام عدالت را به مردم برسانیم / پوری حسینی

به گفته پور ابراهیمی در حالی که کوچکترین عوض کردن در چارچوب شرکت های سهام عدالت خلاف قانون هست، ولی دولت چند وقت پیش هفت شرکت را از مجموعه شرکت های سهام عدالت خارج کرد. وی می گوید تصمیم گرفته شده است جهت پرداخت ما به التفاوت سود سهام عدالت تا سقف یک میلیون تومان از سوی مردم با چارچوب اهداف واگذاری سهام عدالت همخوانی ندارد.

این نماینده مجلس گفته که ۴۷۰ هزار تومانی که به طور میانگین مردم باید بپردازند حدوداً معادل ارزش خود سهام عدالت است و مجموع آن ۲۰ هزار میلیارد تومان می شود و پرداخت آن را به صلاح کشور نمی دانیم. بخشی از سهام شرکت های سهام عدالت هنوز ارزش گذاری و تعیین وظیفه نشده اند. از مجموع ۵۰ میلیون نفری که باید ما به التفاوت سود سهام عدالت را پرداخت کنند تاکنون تنها ۲۳ هزار نفر پول پرداخت کرده اند.

در حالی که شرکت شخصی سازی می‌گوید به ازای یک میلیون تومان سهام عدالت حدودا ۱۵۰ هزار تومان سود پرداخت خواهد شد، مدیر کمیسیون اقتصادی مجلس اعتقاد است که فرمول محا

وی که در یکی از برنامه های خبری صدا و سیما صحبت می کرد گفت: با احتساب ۵۰ هزار تومان جهت افتتاح حساب در بانکها، مردم باید ۵۲۰ هزار تومان پرداخت کنند در حالی که به طور میانگین ۸۰ هزار تومان قرار است سود به آنها پرداخت شود.

رئیس شرکت شخصی سازی هم در این برنامه گفت: ۱۱ سال پیش سهامی را به مردم دادند که فرض بر مالک بودن مردم دانستند. ۶۰ شرکت در قالب شرکت های سهام عدالت است که ۴۹ تای آن دارای قیمت قطعی است.

پوری حسینی گفت: ارزش این شرکت ها ۲۷ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان هست، در حالی که ارزش بازار آن ۵۵ هزار میلیارد تومان هست. از مجموع ۶۰ شرکت، دولت در ۱۰ سال گذشته شرکت هایی را کم و شرکت هایی را به آنها اضافه کرده هست. از جمله شرکت هایی که از بین بردن شدند. شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران بود و زیان ده به حساب می آمد و شرکت های سوددهی به آنها اضافه شدند.

بعد از ۱۱ سال فعلا می‌توانیم سود سهام عدالت را به مردم برسانیم / پوری حسینی

وی ادامه داد: هم اکنون حدود ۲۰ هزار میلیارد تومان سهام قیمت گذاری نشده هم وجود دارد که اگر مردم در پرداخت ما به التفاوت سود استقبال کنند، بعد از محاسبه سهام قیمت گذاری شده است به سراغ آنها می رویم. کسانی که ۴۶۸ هزار تومان ما به التفاوت را پرداخت کنند صاحب سهمی می شوند که اکنون در بازار دو برابر ارزش دارد و سود هر سال آن ۱۳ درصد خواهد بود. البته در پرداخت مانده ارزش سهام عدالت بایدی در کار نیست.

میرعلی اشرف پوری حسینی افزود: جهت کسانی که مبلغ یک میلیون تومان سهام عدالتشان را پر کرده باشند از محل تخفیف یا آورده نقدی جهت عملکرد سال مالی گذشته ۱۵۰ هزار تومان سود دریافت می کنند.

در حالی که شرکت شخصی سازی می‌گوید به ازای یک میلیون تومان سهام عدالت حدودا ۱۵۰ هزار تومان سود پرداخت خواهد شد، مدیر کمیسیون اقتصادی مجلس اعتقاد است که فرمول محا

اما پورابراهیمی مدیر کمیسیون اقتصادی نیز اعتقاد است فرمول محاسبه این ۱۵۰ هزار تومان نادرست است.

پوری حسینی در پاسخ تصریح کرد: کسانی که ۵۳۲ هزار تومان دارند و مبلغ یک میلیون تومان را پر نکرده اند سودشان نصف مبلغ ۱۵۰ هزار تومان خواهد بود. پیچیدگی سهام عدالت بسیار زیاد هست، لیکن یک بعد خانوار ۵ نفره ای وجود دارد و عده ای هم هستند که نفرات خانواده ارزش بیش از پنج نفر است و ۵ میلیون تومان سهم برایشان در نظر گرفته شده است هست، البته توضیح اینها از حافظه مردم خارج است.

بعد از ۱۱ سال فعلا می‌توانیم سود سهام عدالت را به مردم برسانیم / پوری حسینی

او ادامه داد: در حال حاضر ۶۰ شرکت سرمایه پذیر داریم که ۴۹ تای آنها قیمت قطعی دارند و ۱۱ شرکت فاقد قیمت هستند که همان ۴۹ شرکت جهت تامین ۲۶ هزار و ششصد میلیارد تومان جهت دادن سهام ۴۹ میلیون نفر سهامداران سهام عدالت کفایت می کند.

وی افزود: البته این اتفاق به صورت مستقیم غیرممکن هست، در این بین باید یک واسطه وجود داشته باشد، قبلاً قرار بود این واسطه ها شرکت های سرمایه گذاری استانی باشند که بنا به دهها علت رسیدیم به اینکه این امر که ممکن نیست، بعد اتفاق نظر یافتیم که بهتر است صندوق های قابل معامله در بورس، واسطه باشند، اینجا یک ابهام دارد، چون هنوز جایگزینی صورت نگرفته است و مردم از ورقه سهم بی اطلاعند.

پورابراهیمی در طرف برابر گفت: هنگامی که از ۴۰۰۰ میلیارد تومان صحبت می کنیم باید این رقم را بین ۵۰ میلیون نفر تقسیم کنیم، رقم حاصله مشخصاً ۱۵۰ هزار تومان نیست. نتیجه رقمی حدود ۸۰ هزار تومان است.

او افزود: اگر قرار باشد در بورس اقدام به خرید سهام شرکتی کنید باید بدانیم مجموعه ای که اوج سودش ۴۰۰۰ میلیارد تومان است در بازار امروز با P/E ۵، قیمتی معادل ۵ برابر سود خواهد داشت، راحت تر اینکه اگر کسی بخواهد سهام شرکت الف را در بازار سرمایه خرید کند، از خودش می پرسد که هر سال به طور میانگین چقدر سوددهی دارد؟ فرض بگیریم ۱۰۰ واحد سود می دهد، در بازار سرمایه قیمتی که جهت شرکتی با ۱۰۰ واحد سود در نظر گرفته می شود حداکثر معادل ۵ تا ۶ برابر خواهد بود، یعنی حدود ۵۰۰ تومان و در نهایت نباید قیمت سهام از ۵۰۰ تا ۶۰۰ تومان فراتر برود. این در حالی است که حالا ما می خواهیم این پرتفوی را از جیب مردم تأمین و به خودشان تحویل دهیم. کدام فرمول تخصصی می تواند مردم را مجاب کند به پرداخت و انجام چنین معامله ای؟

پوری حسینی گفت: قبول دارم که پنج P/E جهت یک شرکت بورسی کاملاً مناسب هست، ولی ایده آلهای ذهن آقای پورابراهیمی با واقعیت های بازار تفاوت دارد. ما این ۴۹ شرکتی که دارای قیمت قطعی هستند را جدول بندی و هر روز قیمت تابلوی بورسی سهام این شرکت ها را مطالعه و مرور می کنیم بدون در نظر گرفتن اینکه ۴۰ درصد بلوکه وجود دارد یا خیر؛ با این احتساب می آییم و جهت آنها قیمت تعیین می کنیم، رقمی حدود ۵۵ هزار میلیارد تومان با ارزش دفتری ۲۶ هزار و ششصد میلیارد تومان و واقعیت این است.

او افزود: منطقی این است که هنگامی که از بورس قصد خرید سهام را می کنیم به سراغ سهامی با P/E پایین برویم، ولی مشمولین سهام عدالت این حق گزینش را ندارند چون دولت در طول ۱۰ سال گذشته از میان قویترین شرکت های بورسی تعدادی سهام کنار گذاشته و بین مردم تقسیم کرده است.

پورابراهیمی در سوی برابر گفت: بررسی ها نشان می دهد ابهاماتی در ماهیت شرکت ها و قیمت گذاریها وجود دارد. دیگر اینکه سودی که به این مجموعه ها تعلق می گیرد، با محاسبات ما زیر ۱۰ درصد خواهد بود بعد سرمایه گذاری در این شرکتها اصلاً منطقی نیست، اگر ۵۰ میلیون نفر مشمول سهام عدالت، کمی منطق اقتصادی داشته باشند در می یابند ۵۰۰ هزار تومانشان را در بانک سرمایه گذاری کنند سود بیشتری می گیرند تا سهام عدالت. حتی اگر مبلغ نهایی را به جای یک میلیون تومان، دو میلیون تومان در نظر بگیریم قیمت بازده کمتر خواهد شد.

پوری حسینی در مورد P/E سبد سهام عدالت گفت: سهام عدالتی که داریم به مردم تعارف می کنیم دارای شش P/E هست. در ضمن اگر میانگین ۲۶ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان را تقسیم بر ۴۹ کنیم به رقم ۵۳۲ هزار تومان می رسیم، بعد اعداد ما درست است لیکن دارنده ۵۳۲ هزار تومان از ۸۰ هزار تومان سود بهره مند می شود و کسی که بخواهد این رقم را به یک میلیون برساند از ۱۵۰ هزار تومان سود بهره مند می شود. تنها چالش پیش روی سهام عدالت بلاتکلیفی صندوق های قابل فروش در بورس هستند، در ضمن اگر مردم بلد هستند با پولشان سهامی باسه P/E بخرند و روی آن سود کنند لطفاً پولشان را به ما ندهند.

پورابراهیمی گفت: در هیچ جای دنیا به جای تجهیز منابع، سراغ خرد کردن منابع نمی روند، ما می توانیم به جای ۴۰۰۰ میلیارد تومان تا ۶ ماه دیگر اصل سهام را آزاد کنیم و سود واقعی سهام را به مردم بدهیم و از سود حاصله این عمل می توان رقمی حدود ۱۶ هزار میلیارد تومان طرح اقتصادی در همین شرکت های منتخب ایجاد کرد.

رئیس شرکت شخصی سازی گفت: رقم ۴۰۰۰ میلیارد تومان پول دولت نیست، این رقم سود سهام ۱۰ ساله مردم نزد دولت است و مردم خودشان باید تصمیم بگیرند، ما وکیل ۴۹ میلیون نفر نیستیم.

پورابراهیمی مدیر کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: خواسته امروز مردم؛ تصمیم گیری دولت جهت انتقال مالکیت سهام هست، این انتقال مالکیت حق مردم است.

پوری حسینی در انتهای برنامه گفت: اگر نمی توانیم اصل سهام را دست مردم بدهیم فعلاً می توانیم سود سهام را به مردم برسانیم، بعد آیا بعد از ۱۱ سال از این اقدام کوچک فروگذار باشیم. از مردم خواستاریم آنهایی که قصد واریز مانده ارزش سهام دارند تا آخر مهر ماه اقدام کنند و به امید تمدید این وقت نباشند

واژه های کلیدی: بازار | میلیون | اقتصادی | سهام عدالت | سرمایه گذاری | مشمولین سهام عدالت | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs