بنظر رسیدن ایران تاریخ تاریخی کودتای

بنظر رسیدن: ایران تاریخ تاریخی کودتای آمریکا ایرانی آمریکایی ایرانیان کودتاچیان دولت آمریکا مقامات آمریکا

گت بلاگز اخبار پزشکی به ما می‌گویند شما به سیگار چه کار دارید/ آیا سرطان در قشر فقیر زیاد است؟ ، وزیر بهداشت

وزیر بهداشت تاکید کرد: نمی توان گفت سونامی شیوع سرطان در دنیا از جمله در کشور عزیزمان ایران وجود دارد، ولی این عنوان به معنی آن نیست که در آینده با این مسئله رو

به ما می‌گویند شما به سیگار چه کار دارید/ آیا سرطان در قشر فقیر زیاد است؟ ، وزیر بهداشت

وزیر بهداشت: به ما می گویند شما به سیگار چه کار دارید/ آیا سرطان در قشر فقیر زیاد است؟

عبارات مهم : بهداشت

وزیر بهداشت تاکید کرد: نمی توان گفت سونامی شیوع سرطان در دنیا از جمله در کشور عزیزمان ایران وجود دارد، ولی این عنوان به معنی آن نیست که در آینده با این مسئله روبرو نمی شویم، بلکه باید از الان هوشیار باشیم.

به گزارش ایسنا، دکتر سیدحسن هاشمی در همایش هفته ملی سرطان که صبحگاه امروز در وزارت بهداشت برگزار شد، افزود: سرطان نام ترسناکی دارد، ولی اگر تشخیص داده شود و کارها اولیه انجام شود، می تواند خطرناک نباشد. البته حدود ۵۰ درصد سرطان ها قابل پیشگیری هستند. اگر امروز سرطان بیماری ترسناکی شده است و شیوع زیادی پیدا کرده، به این علت است که عمر انسان ها طولانی تر شده است است.

به ما می‌گویند شما به سیگار چه کار دارید/ آیا سرطان در قشر فقیر زیاد است؟ ، وزیر بهداشت

وی افزود: بسیاری از سرطان ها مربوط به کهنسالی هست. اوایل قرن ۲۰ حدود ۱۰ میلیون نفر در دنیا به سرطان متبلا شدند. این رقم امروز به ۲۰ میلیون و تا کمتر از ۱۵ سال آینده ممکن است به ۲۵ میلیون نفر زیاد کردن یابد.

وزیر بهداشت با تاکید بر اینکه نمی توان گفت با سونامی شیوع سرطان درایران روبرو هستیم، افزود: ما تقریبا در کمتر تریبونی می بینیم که مردم را به جا امیدوار کنند. به نظر می رسد آنها به دنبال مایوس و ناامید کردن مردم و همچنین ناکارآمد نشان دادن اجزای کشور هستند. در این تریبون ها که بسیار زیاد نیز هستند در دست افراد غیر کارشناس بوق هایی بلندتر از صدای عالمان وجود دارد.

وزیر بهداشت تاکید کرد: نمی توان گفت سونامی شیوع سرطان در دنیا از جمله در کشور عزیزمان ایران وجود دارد، ولی این عنوان به معنی آن نیست که در آینده با این مسئله رو

وی تاکید کرد : جهت مثال در اصفهان یا در مجلس یا در نماز جمعه یا شورای شهر و یا محفلی اجتماعی در این شهر می گویند اینجا به علت قطع شدن آب زاینده رود، ام اس زیاد شده است هست؛ در حالی که هنوز هیچکدام از مراجع علمی آن را تایید نکرده اند. اینکه می گوییم در کشور عزیزمان ایران سونامی سرطان نداریم، به معنی آن نیست که در آینده نیز با این مسئله روبرو نشویم؛ بلکه باید از امروز هوشیار باشیم.

مردم را نترسانیم

وی تاکید کرد: به مردم اطلاعات درست بدهیم، آنها را نترسانیم و صادق باشیم. مدام مرثیه خوانی نکنیم. ما دولتی هستیم، دولت، قوه قضاییه و مقننه باید راهکار داشته باشند. از ما انتظار نمی رود که به صورت مداوم نگرانی ایجاد کنیم. محققان و شرکت های مردم نهاد می توانند هشدار دهنده باشند، ولی از ما کار خواسته می شود.

به ما می‌گویند شما به سیگار چه کار دارید/ آیا سرطان در قشر فقیر زیاد است؟ ، وزیر بهداشت

وی ادامه داد: اگر در سموم کشاورزی اشکالی وجود دارد، در نقاط دیگر دنیا نیز وجود دارد، ولی به همین علت می توان از راه کارهای آنها استفاد کرد. اجازه دهیم کار دست کاردان ها باشد. بگذارید کسانی که در علم و دانش موثر هستند، به حال خود باشند. اینکه بخواهیم فقط ذکر مصیبت کنیم، خوشایند نیست.

وزیر بهداشت با اشاره به هزینه یک تریلیون دلار در سال جهت بیماری سرطان در دنیا، افزود: اگر به عنوان پیشگیری توجه کنیم، می توان 100 تا 200 میلیارد دلار از این هزینه را کم کردن داد. سرطان فوت و میر کمتری نسبت به بیماری های قلبی ایجاد می کند، ولی هزینه بیشتری دارد. علت آن نیز این است که کمتر سواد جوامع را زیاد کردن داده و به عنوان عوارض کالاهای آسیب رسان توجه نکردیم. به ما می گویند شما به سیگار چه کار دارید، از یک طرف می گویند پیشگیری بر درمان مقدم هست. تا می خواهیم وارد چنین مقوله هایی شویم، یقه مان را می گیرند.

وزیر بهداشت تاکید کرد: نمی توان گفت سونامی شیوع سرطان در دنیا از جمله در کشور عزیزمان ایران وجود دارد، ولی این عنوان به معنی آن نیست که در آینده با این مسئله رو

“مجلس” اراده خود جهت توجه به “پیشگیری” را نشان دهد

وی همچنین اضافه کرد: اگر کسی به صنعت ماشین به علت آلوده کردن هوا اشکال می گیرد، نباید مذموم تلقی شود. پیشگییری از این جهت اهمیت دارد که هزینه ها و فوت و میر را کم کردن می دهد. تلاش زیادی جهت زیاد کردن عوارض سیگار شده است و مجلس نیز می تواند اراده خود را نشان دهد که بگوید که چقدر به پیشگیری علاقه نشان می دهد.

به ما می‌گویند شما به سیگار چه کار دارید/ آیا سرطان در قشر فقیر زیاد است؟ ، وزیر بهداشت

وی با بیان اینکه ما در زمینه آگاه سازی با مردم صادق بوده ایم، افزود: می گویند اگر عوارض بر سیگار تصویب و سوخت ناسالم اصلاح شود، اشتغال کم کردن و قاچاق زیاد کردن پیدا می کند، ولی این عذر بدتر از گناه هست. وزارت بهداشت تلاش کرده در این مدت کمپین های معتددی تشکیل دهد تا بتواند جلب حمایت کند. در زمینه درمان نیز از خیرین کمک های زیادی گرفته ایم و مردم نیز تقریبا رعایت می کنند. شیوع این امراض توهم نیست و این درحالیست که سبک زندگی در این زمینه اثرگذار است و مورد نیاز است مراکز تحقیقاتی بیش از گذشته نتیجه های تحقیقات خود را اطلاع رسانی کنند.

هاشمی، ایجاد قطب های معتدد تشخیص و درمان و مراکز شیمی درمانی را از جمله کارها انجام شده است در زمینه درمان سرطان معرفی کرد و گفت: بسیاری از داروهای این بیماری در بسته حمایتی دولت قرار داد و 90 درصد هزینه ها از سمت آن پرداخت می شود. البته عدم توجه به اولویت ها در هزینه کرد این منابع وجود دارد. از شروع دولت دوازدهم شوراهای مختلفی تشکیل شده است که ثمرات آن را خواهیم دید.

بسیاری از هزینه های شیمی درمانی غیرضروری است

وی ادامه داد: بسیاری از هزینه های شیمی درمانی غیرضروری است و جهت همین باید مراکز رادیوتراپی را زیاد کردن و بروزرسانی کنیم. نظارت های ما ناقص هست؛ چراکه در کشور به آن کمتر توجه می شود. میلیاردها تومان در حوزه های اجتماعی و … هزینه می شود ولی نظارت تقریبا میل به صفر دارد.

وزیر بهداشت با بیان اینکه پرسشها زیادی در زمینه واگذاری کارها در بخش شخصی وجود دارد، تصریح کرد: یکی از دلایل این عنوان قانونگذاران و دستگاه برنامه ریزی هست. بدبختی امروز کشور عزیزمان ایران این است که همه مطالبه می کنند، در حالی که بعضی افراد 30 تا 40 سال است که در مسند مسولیت قرار دارند. اگر مطالبه می کنید در کنار آن هم پاسخگو هم باشید و نقش خود را ببینید.

هاشمی با بیان اینکه بهداشت وظیفه ای منحصر به وزارت بهداشت نیست، گفت: 80 درصد مسولیت بهداشت و درمان با سایر دستگاه ها هست. اگر وزارت صنعت، نفت، راه ، نیرو، ارشاد، صدا و سیما، جهاد کشاورزی، وزارت اقتصاد، مجلس و قوه قضاییه به وظیفه خود درست عمل نکنند، کاری از دست ما بر نمی آید. البته خود مردم نیز موثر هستند.

چرا سرطان در قشر فقیر زیاد است؟

وی در آخر صحبت هایش گفت: شیوع سرطان در قشر فقیر زیاد دیده می شود؛ چراکه خود آنها در آن نقش دارند و بی توجهی ما باعث این اتفاق شده است است و امیدوارم بتوانیم حمایت مالی بیشتری از آنها داشته باشیم.

به گزارش ایسنا، وزیر بهداشت همچنین در حاشیه همایش هفته مبارزه با سرطان، راجع به شرح سند ملی سرطان که امروز از آن رونمایی شد، گفت : در این سند تکالیف مشخصی جهت حوزه بهداشت و درمان، توسعه زیرساخت ها و رادیوتراپی تعیین شده است هست. علاوه بر آن وظایف دستگاه های موثر در ایجاد سرطان و شرکت های مردم نهاد علاقمند به فعالیت در این حوزه نیز معین شده است است.

وی افزود: 50 درصد سرطان ها قابل پیشگیری هستند، اگرچه می توان با پیشگیری و تشخیص به هنگام این رقم را تا 80 درصدافزایش داد. گام مهم و اثرگذار را باید خود مردم بردارند، البته نباید راجع به وظایف خود در حوزه های متفاوت مانند محیط زیست، سموم، آلودگی، نظارت بر فرآورده ها و… فرافکنی کنیم ؛ چون همه ما کوتاهی کرده ایم و باید جهت جبران آن تلاش کنیم.

هاشمی با اشاره به مصوبه مجلس راجع به خروج قهوه منزل ها از شمول مراکز عمومی، اضافه کرد: از یک طرف جهت درمان، پول در نظر می گیریم و از طرف دیگر بیماری تولید می کنیم. از طرفی جهت برطرف فقر پول تخصیص داده شده است می دهیم و از سویی دیگر توجهی به بهداشت و درمان نداریم. نباید سیاست دوگانه داشته باشیم. جهت مجلس اشتغال مهم است یا فوت ومیر و سلامتی مردم؟ ان شاءالله مصوبه ای در مجلس به ضرر مردم نباشد.

واژه های کلیدی: بهداشت | پیشگیری | درمان سرطان | وزیر بهداشت | شیمی درمانی | بیماری سرطان | مبارزه با سرطان | اخبار پزشکی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs